Na początek zakwas z buraków!
PrzyGOTUJ się na święta już teraz – Idealny przepis na zakwas buraczany do barszczu wigilijnego. Zaletą jest to, że po zrobieniu możesz go trzymać nawet kilka tygodni. Uniwersalny, a przede wszystkim zdrowy i naturalny, perfekcyjnie sprawdza się także, jako napój rozcieńczony z wodą na zimno – warto spróbować.
Składniki do zakwasu z buraków:
- 3 małe buraki ćwikłowe,
- czosnek – 4 średnie ząbki lub cały jeżeli wolicie mocniejsze doznania,
- 350 ml letniej wody
- kilka liści laurowych
- 6 ziaren pieprzu
- ziele angielskie
- łyżeczka soli
Sposób przygotowania zakwasu z buraków:
Przemyj dokładnie buraki i obierz. Pokrój na grube plasterki po 1,5 cm. Zagotuj wodę, żeby mogła się ostudzić. Przygotuj litrowy słoik, najlepiej wyparzony i wysuszony wcześniej. Przekładaj na zmianę warstwowo buraki, przyprawy – ziele angielskie, pieprz, czosnek – i tak aż do wypełnienia całego słoika. Na koniec dorzucam 2 listki laurowe i dociskam w słoiku wszystkie warstwy. Ostudzoną wodę posolić i wlać do słoika.
TIP: Ważne jest, żeby w słoiku nie pozostawić bąbelków powietrza, które mogą negatywnie wpłynąć na proces fermentacyjny. Możesz ograniczyć ich ilość wybierając je łyżeczką, albo przebijając wykałaczką.
Ciasno zamknij słoik i odstaw do ciemnego, chłodnego pomieszczenia na 7-10 dni (piwnica nada się idealnie). Im dłużej robi się zakwas tym będzie ostrzejszy w smaku, a czosnek przyspiesza cały proces. Po otwarciu możesz spróbować zakwasu z wodą i ocenić jak dużo dodać do wywaru.